flag Судова влада України

В ході реформування судової системи цей суд припинив роботу

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

“Савой” – відновлюємо разом


  9 лютого 2012 року у виставковій залі Вінницького обласного краєзнавчого музею представниками краєзнавчого товариства «Поділля», спільноти «Історія Вінниці» та книгарні «Є» проведено історично-літературний вечір «Савой: повернення», присвячений  100-річчю з дня заснування перлини Вінниці та, без сумніву, одного з символів  нашого міста – будівлі колишнього готелю «Савой», а зараз Вінницького апеляційного адміністративного суду. У даному заході взяли участь Голова Вінницького апеляційного адміністративного суду Віталій Кузьмишин, директор Державного архіву Вінницької області Юрій Легун, доцент кафедри культурології, мистецтва та дизайну ВНТУ Леонід Філонов і багато інших краєзнавців та істориків Вінниччини.

Під час заходу учасниками було обговорено історію створення та біографію «Савою», зокрема, істориками було зазначено надзвичайно цікаві факти, які суттєво вплинуть на хід реконструкції будівлі ( як відомо, у кінці 2011 року вже було розпочато реставраційні роботи приміщення).

Враховуючи побажання учасників історично-літературного вечора «Савой: повернення», Голова Вінницького апеляційного адміністративного суду Віталій Кузьмишин ініціював створення на веб-сайті ВААС спеціальної рубрики, куди всі небайдужі до свого міста та реставрації історичної пам’ятки місцевого значення можуть надсилати історичні матеріали, що стосуються історії будівлі колишнього готелю «Савой». Це дасть змогу архітекторам максимально відновити первісний екстер’єр та інтер’єр будівлі. Окрім того, ВААС на першому поверсі відреставрованої будівлі планується створення музею історії «Савою».

Свої матеріали надсилайте за електронною адресою: inbox@apladm.vn.court.gov.ua

 Проект відреставрованої будівлі готелю “Савой”

Будівлі Вінницького апеляційного адміністративного суду – одній із історичних та архітектурних пам’яток міста, повернуто первозданний вигляд

Відповідно до Указу Президента України від 16 жовтня 2008 року № 941/2008 «Про вдосконалення мережі адміністративних судів» утворено Вінницький апеляційний адміністративний суд.

Як юридичну особу Вінницький апеляційний адміністративний суд було зареєстровано виконавчим комітетом Вінницької міської ради 8 жовтня 2010 року за адресою м. Вінниця, вул. Соборна, 48. Вже 15 грудня 2010 року, у день працівника суду, Вінницький апеляційний адміністративний суд розпочав свою процесуальну діяльність.

30 червня рішенням сесії Вінницької обласної ради, у зв’язку з клопотанням Вищого адміністративного суду України, Вінницькому апеляційному адміністративному суду було передано в довгострокову оренду на 25 років приміщення готелю «Савой».

На момент передачі в оренду будівля потребувала значних реставраційних робіт, оскільки перебувала у занедбаному стані. У зв’язку з цим з грудня 2011 року офіційно розпочався ремонт історичної будівлі колишнього готелю «Савой». Сумлінно підійшовши до процесу відновлення архітектурної пам’ятки міста, до початку реконструкції готелю Вінницький апеляційний адміністративний суд протягом року здійснив масштабну роботу, зокрема проведено ґрунтовні дослідження не тільки архітекторами, а й істориками-краєзнавцями. З метою обговорення пропозицій творчої інтелігенції міста щодо відновлення приміщення суду неодноразово проводилися тематичні зустрічі. Окрім того, задля максимального відновлення первісного екстер’єру та інтер’єру перлини міста, у інтернет-представницві ВААС було створено спеціальну рубрику, де всі небайдужі до процесу реставрації могли залишати історичні відомості, коментарі та відгуки.

15 жовтня 2012 року реставраційні роботи щодо відновлення фасаду будівлі Вінницького апеляційного адміністративного суду завершено. Історичну пам’ятку архітектури не тільки відреставровано, а й відтворено її автентичність – історичний вигляд, який був спроектований архітектором Григорієм Артиновим. Наразі, будівлі повернуто не тільки її рідний колір, а й втрачені у ХХ столітті зовнішні прикраси: мармурових охоронців-левів біля парадного входу і каріатид на головних фасадах.  Однак внутрішні реставраційні роботи, які проводяться з урахуванням тих особливостей, що зумовлені функціональною діяльністю суду, ще тривають.

На даний момент Вінницький апеляційний адміністративний суд  розташований в одній будівлі з Вінницьким окружним адміністративним судом. Після завершення усіх відновлюваних робіт в приміщенні колишнього готелю «Савой» ВААС здійснюватиме правосуддя та захищатиме права і свободи громадян за своєю юридичною адресою, що є знаковим, адже сто років тому саме тут було закладено основи адміністративного судочинства української держави.

До відома (історична довідка)

Будівля є визначною пам’яткою архітектури місцевого значення, одним із неофіційних символів та ідентифікаторів міста Вінниці. У стінах цієї столітньої будівлі засідав перший уряд Української Народної Республіки на чолі з Володимиром Винниченком. Окрім того, у 1919 році новим Міністром юстиції та заступником голови Ради Народних Міністрів Дмитром Васильовичем Марковичем, який отримав робочий кабінет у будівлі «Савой», було прийнято ряд законів, зокрема про утворення Найвищого суду УНР, що складався з трьох департаментів (адміністративного, цивільного та карного), голови яких підпорядковувались Найвищому судді. Таким чином, у приміщенні «Савою» ще у період УНР було зроблено перші кроки до започаткування адміністративного судочинства в Україні. Тому досить символічним є той факт, що через майже сто років саме тут – у «Савої» буде продовжено розвиток та удосконалення діяльності адміністративної юстиції.

 

Переглянути фото будівлі “Савой” до та після реставрації