Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
5 серпня 2012 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо участі у судовому засіданні в режимі відеоконференції», спрямований на підвищення оперативності судового розгляду справ і покращення рівня реалізації права особи на судовий захист.
Цей закон сприяв позитивним змінам в адміністративному законодавстві, адже у ньому передбачено можливість участі осіб у судовому засіданні в режимі відеоконференції, що дозволяє уникнути затягування судового розгляду справи у зв’язку з неможливістю учасника процесу прибути на судове засідання та зекономити кошти, які громадянам потрібно витратити на поїздку до суду.
Режим відеоконференції передбачає, що особа бере участь у судовому процесі за місцем свого перебування. Тобто долати велику відстань до суду, який розглядає справу, вже не потрібно. Для того, щоб судове засідання у режимі відеоконференції відбулось, учасник адміністративного процесу подає відповідне клопотання до суду.
У клопотанні в обов’язковому порядку зазначається суд, у якому необхідно забезпечити її проведення. Таке клопотання може бути подано не пізніш як за сім днів до дня проведення судового засідання.
Питання про участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції вирішується судом не пізніш як за п’ять днів до дня проведення такого судового засідання. Після цього постановляється ухвала, копія якої негайно надсилається секретарем судового засідання до суду, який зобов’язаний організувати її виконання, та особі, яка братиме участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції. З метою своєчасного проведення відеоконференції копія ухвали направляється на електронну адресу, а також може бути надіслана за допомогою факсу.
У зв’язку з тим, що Вінницький апеляційний адміністративний суд постійно впроваджує новітні технології, модернізується й прогресує, копія ухвали про відеоконференцію сканується в електронний файл, примірник якого підписується відповідальною особою з використанням ключа електронного цифрового підпису та надсилається на офіційну електронну адресу суду, який зазначено в ухвалі про відеоконференцію, і зберігається в автоматизованій системі електронного документообігу.
Судове засідання в режимі відеоконференції відбувається, як і у звичайному режимі.
Суд, відповідно до КАС України, встановлює осіб, які з’явилися до зали судового засідання, та перевіряє повноваження представників. Для цього секретар судового засідання суду, з яким проводиться відеоконференція, направляє документи, що посвідчують осіб, які беруть участь у справі, та відповідні документи на підтвердження повноважень їхніх представників на електронну адресу Вінницького апеляційного адміністративного суду. Ці документи роздруковуються секретарем судового засідання і долучаються до матеріалів справи.
Хід і результати процесуальних дій, проведених у режимі відеоконференції, фіксуються секретарем судового засідання Вінницького апеляційного адміністративного суду за допомогою технічних засобів відеозапису, а після закінчення судового засідання носій інформації приєднуються до матеріалів справи і є додатками до журналу судового засідання.
Технічні засоби в залах судових засідань Вінницького апеляційного адміністративного суду забезпечують належну якість зображення та звуку, тому учасники судового процесу мають можливість чути й бачити хід судового засідання, ставити запитання і отримувати відповіді, реалізовувати інші надані їм процесуальні права та виконувати процесуальні обов’язки, передбачені КАС України.
Працівники Вінницького апеляційного адміністративного суду роблять все можливе для того, щоб не виникало жодних технічних проблем, що унеможливлюють участь особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції. Для цього секретар судового засідання та системний адміністратор перед засіданням перевіряють справність усіх технічних засобів, а також здійснюють попередній зв’язок з судом, у якому буде проводитись відеоконференція, для того, щоб переконатись, що усі прилади працюють у відповідному режимі.
На сьогодні система відеоконференцзв’язку впроваджена в усіх місцевих і апеляційних судах загальної юрисдикції. Її використання забезпечує дотримання принципів гласності та відкритості судового провадження. Широке застосування цієї системи сприяє підвищенню оперативності здійснення судочинства.
ВААС працює для Вас!
Інформацію підготовлено відділом
забезпечення судового процесу