flag Судова влада України

В ході реформування судової системи цей суд припинив роботу

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

«Електронний суд: зарубіжний досвід та впровадження в Україні»

15 серпня 2016, 16:16

Сьогодні, 15серпня, працівники відділу забезпечення судового процесу Вінницького апеляційного адміністративного суду провели навчання з питань використання електронного суду для підвищення кваліфікації працівників апарату.

Доповідач Алла Тарасенко відзначила актуальність обраної теми та нагадала,  що у місті Одесі нещодавно презентували результати пілотного проекту «Електронний суд», який вперше був введений на теренах України ще у 2013 році.  Участь в обговоренні особливостей та перспектив е-суду взяв очільник ВААС Віталій Кузьмишин.

Під час доповіді  Алла Тарасенко розкрила основні аспекти функціонування електронного суду, зокрема такі, як:

-зарубіжний досвід використання електронної системи судочинства;

-основні завдання реалізації в Україні концепції «Електронний суд»;

-судова практика використання елементів електронного суду для інформування учасників судового процесу;

-необхідність законодавчих змін: правове регулювання відносин у галузі електронного судочинства.

Що ж таке електронний суд?

У юридичній літературі під поняттям «Електронний суд» розуміють автоматизацію процесів судового діловодства і забезпечення повноцінного поширення інформації щодо судового розгляду, правової інформації, узагальнення судової практики, публікації цієї інформації для громадян, а також забезпечення дотримання процесуальних строків.

Простіше кажучи, електронний суд –  це можливість обміну процесуальними документами між судом і учасниками процесу в електронному вигляді.

У зарубіжних країнах ідея електронного інформування зародилась у кінці вісімдесятих років минулого століття  та стала популярною у таких країнах, як США, Канада, Австралія, Італія тощо. 

Реалізація Концепції «Електронний суд» в Україні

В Україні проводиться ряд заходів щодо організації та запровадження електронного судочинства. Відповідно до розробленої в Україні концепції «Електронний суд» основними її завданнями є:

-надання можливості фізичній або юридичній особі направити до будь-якого суду країни підписаний електронним цифровим підписом документ (апеляційну або касаційну скаргу) разом з пакетом супутніх документів за допомогою мережі «Інтернет»;

-надсилання стороні судового процесу електронної копії процесуального документу або повістки засобами електронного або мобільного зв’язку (e-mail або SMS);

-розробка та впровадження універсального формату обміну даними, завдяки якому стане можливою передача справ та документів між автоматизованими системами документообігу суду різних розробників, так звана «загальна шина даних».

Крім того, до завдань, які можуть вирішуватись у межах проекту «Електронний суд», належать також відслідковування руху справи у суді в електронному  вигляді (через мережу Інтернет та мобільні телефони); проведення судових засідань в online-режимі тощо.

Проблемні питання функціонування системи ЕС

Незважаючи на очевидні переваги електронного суду, до цього часу в Україні залишається проблемним питання законодавчого урегулювання його функціонування. Через відсутність правового регулювання, наприклад, повідомлення фізичних осіб за допомогою електронної пошти та SMS-повідомлень, вручення не буде мати ознак достовірності.

Процес становлення та реалізації проекту «Електронний суд» в Україні тісно пов’язаний із Законом України «Про судоустрій та статус суддів». На виконання його вимог сьогодні  функціонує Єдина база даних електронних адрес суб’єктів владних повноважень. Однак організаційно-технічною базою створення системи електронного судочинства в Україні має стати Єдина судова інформаційна система (ЄСІС) для формування інформаційного простору між судами, іншими органами державної влади та учасниками судового процесу. За словами Алли Тарасенко, для повноцінного функціонування системи «Електронний суд» однозначно необхідно вести роботу з розробки проекту Закону України «Про електронний суд». 

Підбиваючи підсумки виступу, варто зазначити, що реалізація проекту «Електронний суд» – це новація, результати якої реально можуть довести та сприяти її законодавчому врегулюванню, щоб уникнути недоцільних витрат часу й коштів як під час розгляду судових справ, так і під час підготовки їх до розгляду.

На завершення працівники відділу забезпечення судового процесу продемонстрували слухачам, як працюють елементи електронного суду у Вінницькому апеляційному адміністративному суді.