flag Судова влада України

В ході реформування судової системи цей суд припинив роботу

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Огляд даних про стан здійснення судочинства Вінницьким апеляційним адміністративним судом за перше півріччя 2016 року

29 липня 2016, 16:10

Вінницький апеляційний адміністративний суд протягом першого півріччя 2016 року здійснював свою діяльність на засадах верховенства права з дотриманням конституційних засад судочинства щодо захисту та забезпечення прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин та орієнтуючись на підвищення ефективності функціонування незалежного і неупередженого суду.

Територіальна юрисдикція Вінницького апеляційного адміністративного суду (далі – ВААС) поширюється на Вінницьку, Хмельницьку та Чернівецьку області. За підвідомчістю ВААС здійснював перегляд апеляційних скарг в адміністративних справах трьох окружних адміністративних судів вказаних вище областей, а також 65 місцевих загальних судів як адміністративних судів. Загалом кількість судів першої інстанції Вінницького апеляційного адміністративного округу складає 68.

У періоді, що аналізується, суддям ВААС на апеляційний розгляду надійшло 2229 адміністративних справ, а саме 1851 адміністративна справа за скаргами, поданими на постанови судів першої інстанції, що становить 83,04% від загальної кількості, та 378 адміністративних справ на ухвали, що становить 16,96% від загальної кількості. Зокрема, до ВААС надійшло 34 апеляційних скарги на ухвали судів першої інстанції щодо повернення позовної заяви, 46 – на ухвали про відмову у відкритті провадження у справі, 31 – на ухвали про закриття провадження у справі, 82 – на ухвали про залишення позовної заяви без розгляду, 185 – на інші ухвали.

Варто зауважити, що протягом аналогічного періоду 2015 року до суддів ВААС надійшло 3220 адміністративних справ, що у 1,44 рази більше, ніж аналогічний показник у звітному періоді.

Згідно зі штатним розписом у ВААС адміністративне судочинство має здійснюватись 39 суддями, однак фактично протягом першого півріччя 2016 року у ВААС судочинство здійснювали 19 суддів. У зв’язку з цим середньомісячне надходження справ на одного суддю ВААС у першому півріччі 2016 року становило 25 справ.

З урахуванням залишку минулого періоду загальна кількість справ, що перебувала у провадженні ВААС протягом першої половини 2016 року, становить 2727 справ, тоді як протягом аналогічного періоду 2015 року вказаний показник становив 4252 справи. Зміну динаміки зазначених показників можна побачити у вигляді діаграми 1.

Діаграма 1

 

 

Усього у звітному періоді ВААС розглянуто 2106 справ та матеріалів, із них:

– закінчено апеляційний розгляд справ, у яких переглянуто судові рішення (1293 справи), а саме: в 1041 справі, у якій оскаржувались постанови, у 248 справах, у яких оскаржувались ухвали судів першої інстанції, та в 4 справах, які переглядались за нововиявленими обставинами;

– повернуто апелянту 743 апеляційні скарги;

– відмовлено у відкритті апеляційного провадження у 62 справах;

– закрито апеляційне провадження провадження у 7 справах;

– ухвалено інші рішення до відкриття провадження в 1 справі (діаграма 2).

Діаграма 2

 

 

Проаналізувавши вказані показники і аналогічні показники минулого року, варто зазначити, що протягом першого півріччя 2015 року ВААС розглянуто 6415 справ. Отже, у звітному періоді цей показник в 3,04 рази менший.

Із загальної кількості справ, у яких закінчено апеляційне провадження, у 787 справах, що становить 60,68% від загальної кількості, прийнято рішення про залишення апеляційної скарги без задоволення, а судового рішення без змін, у 24 справах, що становить 1,85% від загальної кількості, змінено рішення суду першої інстанції, у 478 справах, що становить 36,9%  від загальної кількості, прийнято рішення про задоволення апеляційної скарги та відповідно скасування судового рішення суду 1-ї інстанції; у 7 справах, що становить 0,5% від загальної кількості, закрито апеляційне провадження.

При цьому протягом першого півріччя 2016 року у порядку письмового провадження розглянуто 161 справу, що становить 12,41% від загальної кількості справ, у яких закінчено апеляційне провадження, та 1136 справи з фіксуванням судового процесу технічними засобами, що складає 87,59% від загальної кількості справ, у яких закінчено апеляційне провадження.

Також зазначимо, що протягом аналогічного періоду минулого року відсоткове співвідношення аналізованих вище показників, тобто кількості справ, що розглянуті в порядку письмового провадження та з фіксуванням судового процесу технічними засобами, зазнало певних змін та становило 39,83% та 60,17% відповідно.

Варто зауважити, що протягом звітного періоду 2016 року ВААС переглянуто 1289 рішень судів першої інстанції, зокрема 1041 постанову та 248 ухвал, що становить 80,8% та 19,2% від загальної кількості переглянутих рішень відповідно, тоді як у першому півріччі 2015 року всього переглянуто 3398 рішень судів першої інстанції, зокрема 2885 постанов та 513 ухвал.

Водночас потрібно зазначити, що протягом першої половини 2016 року за результатами перегляду з 1041 постанови судів першої інстанції залишено без змін 667, що складає 64% від загальної кількості переглянутих постанов, змінено 19 постанов, що складає 2% від загальної кількості постанов, та скасовано 355 постанов, що складає 34% від загальної кількості. Ці показники зображені на діаграмі 3.

Діаграма 3

 

 

Результатом переважної більшості скасованих постанов є прийняття нової постанови, у тому числі у зв’язку з порушенням норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Зокрема з цієї підстави скасовано 239 постанов, що складає 67,3% від загальної кількості скасованих постанов.

Стосовно результатів перегляду постанов судів першої інстанції за апеляційними скаргами у розрізі категорій зазначимо, що основними категоріями справ, за якими ВААС у першому півріччі 2016 року здійснив апеляційний перегляд, є:

Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах зайнятості населення та соціального захисту громадян – 234 справи (22,48% від загальної кількості переглянутих постанов), зокрема зі спорів щодо:

збору та обліку страхових внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування – 8 справ;

управління, нагляду та інших владних управлінських функцій (призначення, перерахунку та здійснення страхових виплат) у сфері відповідних видів загальнообов’язкового державного соціального страхування – 179 справ;

соціального захисту, соціального захисту та зайнятості інвалідів, соціальних послуг – 46 справ;

праці, зайнятості населення (крім зайнятості інвалідів); реалізації публічної житлової політики – 1 справа.

Справи зі спорів з приводу забезпечення сталого розвитку населених пунктів та землекористування – 186 справ (17,87% від загальної кількості переглянутих постанов), зокрема зі спорів у сфері:

містобудування; планування і забудови територій; архітектурної діяльності – 62 справи;

землеустрою; державної експертизи землевпорядної документації; регулювання земельних відносин – 52 справи;

державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (у тому числі прав на земельні ділянки) – 72 справи.

Справи зі спорів з відносин публічної служби – 183 справи (17,58% від загальної кількості переглянутих постанов), зокрема щодо:

прийняття громадян на публічну службу – 1 справа;

– проходження служби – 116 справ;

– звільнення з публічної служби – 66 справ.

4. Справи зі спорів з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства – 120 справ (11,53% від загальної кількості переглянутих постанов), зокрема зі спорів щодо:

реалізації податкового контролю – 12 справ;

– погашення податкового боргу – 10 справ;

– адміністрування окремих податків, зборів та платежів – 96 справ;

– справи за зверненням органів доходів і зборів – 2 справи.

5. Справи зі спорів з приводу реалізації публічної фінансової політики – 119 справ (11,43% від загальної кількості переглянутих постанов), зокрема зі спорів у сфері:

– грошового обігу та розрахунків – 10 справ;

– бюджетної системи та бюджетного процесу; державного боргу – 6 справ;

– державного регулювання ринків фінансових послуг – 100 справ;

– процедур здійснення контролю Рахунковою палатою, державного фінансового контролю, внутрішньої контрольно-ревізійної роботи – 3 справи.

6. Справи зі спорів з приводу забезпечення громадського порядку та безпеки, національної безпеки та оборони України – 54 справи (5,19% від загальної кількості переглянутих постанов), зокрема зі спорів у сфері:

– правового статусу фізичної особи – 6 справ;

– проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій; протидії діяльності товариств, установ, інших організацій, які посягають на конституційний лад та права і свободи громадян – 1 справа;

– видворення з України іноземців або осіб без громадянства – 9 справ;

– біженців – 2 справи;

– цивільного захисту; охорони праці – 1 справа;

– охорони здоров’я – 3 справи;

– дорожнього руху; транспорту та перевезення пасажирів – 31 справа;

– обмеження здійснення грального бізнесу – 1 справа.

7. Справи зі спорів з приводу реалізації державної політики у сфері економіки – 53 справи (5,9% від загальної кількості переглянутих постанов), зокрема спори у сфері:

– організації господарської діяльності – 19 справ;

– митної справи (крім охорони прав на об’єкти інтелектуальної власності); зовнішньоекономічної діяльності; спеціальних заходів щодо демпінгового та іншого імпорту – 23 справи;

– державного регулювання цін і тарифів – 3 справи;

– управління об’єктами державної (комунальної) власності, у тому числі про передачу об’єктів права державної та комунальної власності; здійснення державних закупівель – 2 справи;

– реалізації спеціальних владних управлінських функцій в окремих галузях економіки – 6 справ.

Справи зі спорів з приводу забезпечення юстиції – 50 справ (4,8% від загальної кількості переглянутих постанов), зокрема спори у сфері:

– судоустрою – 5 справ;

– прокуратури – 5 справ;

– адвокатури – 2 справи;

– нотаріату – 1справа;

– виконавчої служби та виконавчого провадження – 37 справ.

Також були переглянуті постанови й в інших категоріях, загальна кількість яких складає 41.

Разом з тим значну частку усіх переглянутих ВААС постанов судів першої інстанції становлять постанови у справах щодо спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах зайнятості населення та соціального захисту громадян – 234 постанови (що становить  22,48% від загальної кількості переглянутих постанов судів першої інстанції).

Результати перегляду суддями ВААС у першому півріччі 2016 року постанов судів першої інстанції за апеляційними скаргами в розрізі категорій  відображено у діаграмі 4.

Діаграма 4

 

 

Як зазначалось вище, до Вінницького апеляційного адміністративного округу входять Вінницька, Хмельницька та Чернівецька області. Серед переглянутих постанов судів першої інстанції у розрізі областей Вінницького апеляційного адміністративного округу по Вінницькій області всього переглянуто 419 постанов, із них 257 постанов залишено без змін, 9 змінено та 153 скасовано (діаграма 5). По Хмельницькій області всього переглянуто 418 постанов судів першої інстанції, із них 300 залишено без змін, 4 змінено та 114 скасовано (діаграма 6). По Чернівецькій області всього переглянуто 199 постанов, із них 106 залишено без змін, 6 змінено, та 87 скасовано (діаграма 7).

Діаграма 5

 

 

Діаграма 6

 

 

Діаграма 7

 

 

Стосовно результатів перегляду ухвал суду першої інстанції за апеляційними скаргами зазначимо, що протягом звітного періоду в апеляційному порядку ВААС закінчено апеляційний розгляд по 252 ухвалах судів першої інстанції, з них залишено без змін 120 ухвал суду першої інстанції (47,62% від загальної кількості переглянутих ухвал), 5 ухвал змінено (1,98% від загальної кількості переглянутих ухвал), 123 ухвали скасовано (48,8% від загальної кількості переглянутих ухвал) та у 4 ухвалах закрито провадження (1,59% від загальної кількості переглянутих ухвал).

Серед 123 ухвал, що були скасовані, виокремимо 13 ухвал про повернення позовної заяви (10,6% від загальної кількості скасованих ухвал), 8 ухвал про відмову у відкритті провадження у справі (6,5% від загальної кількості скасованих ухвал), 21 ухвалу про закриття провадження у справі (17% від загальної кількості скасованих ухвал), 41 ухвалу про залишення заяви без розгляду (33,3% від загальної кількості скасованих ухвал) та 40 інших ухвал (33% від загальної кількості скасованих ухвал). Вказані показники відображено у діаграмі 8.

Діаграма 8

 

 

Результатом переважної більшості скасованих ухвал, а саме 110 ухвал, що складає 89,43% від загальної кількості скасованих ухвал, є направлення справи для продовження розгляду (у разі скасування ухвали, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі), а також постановлення нової ухвали з направленням справи до суду першої інстанції для продовження розгляду справи (12 ухвал або 9,76% від загальної кількості скасованих ухвал).

При цьому у звітному періоді суддями ВААС в розрізі областей переглянуто:

по Вінницькій області  105 ухвал, зокрема 59 ухвал залишено без змін, змінено 0 та скасовано 46 (діаграма 9);

по Хмельницькій області 103 ухвали, з яких залишено без змін 40 ухвал судів першої інстанції, змінено – 4 та скасовано 59 (діаграма 10);

по Чернівецькій області  39 ухвал, з яких залишено без змін 21 ухвалу судів першої інстанції, змінено – 1 та скасовано 17  (діаграма 11).

У вигляді діаграми вказані дані мають такий вигляд:

Діаграма 9

 

 

Діаграма 10

 

10

 

Діаграма 11

 

 

За результатами перегляду судових рішень першої інстанції за апеляційними скаргами в розрізі окружних адміністративних судів протягом І півріччя 2016 року ВААС:

– по Вінницькому окружному адміністративному суду: переглянуто 314 судових  рішень, з них: залишено без змін 195 судових рішень (175 постанов, 20 ухвал), змінено  3 судових рішення (3 постанови), скасовано 116 судових рішень (99 постанов, 17 ухвал);

по Хмельницькому окружному адміністративному суду: переглянуто 317 судових рішень, з них: 204 залишено без змін (180 постанов, 24 ухвали), змінено 5 судових рішень (2 постанови, 3 ухвали), скасовано 108 судових рішень (70 постанов, 38 ухвали);

– по Чернівецькому окружному адміністративному суду: переглянуто 158 судових рішень, з них: 98  залишено без змін (85 постанов, 13 ухвал), змінено 5 судових рішень (4 постанови, 1 ухвала), скасовано 55 судових рішень (46 постанов, 9 ухвал).

Результати перегляду суддями ВААС судових рішень першої інстанції за апеляційними скаргами в розрізі місцевих загальних судів як адміністративних судів протягом першого півріччя 2016 року наведено в таблиці 1.

Таблиця 1

Результати перегляду Вінницьким ААС рішень судів Вінницького апеляційного адміністративного округу за їхньою

регіональною приналежністю у першому півріччі 2015 та 2016 років

Місцеві загальні суди як адміністративні суди Результати перегляду
Усього з них:
Без змін Змінено Скасовано
2015 2016 2015 2016 Динаміка змін (%) 2015 2016 Динаміка змін (%) 2015 2016 Динаміка змін (%)
рік рік рік рік рік рік рік рік
Вінницька область: 1 063 210 747 121 7,26 97 6 2,91 219 83 ↑7,49
постанов 912 142 666 82 ↓11,71 95 6 ↓2,83 151 54 4,51
ухвал 151 68 81 39 ↑4,45 2 0 ↓0,8 68 29 2,98
Хмельницька область: 1 075 204 768 136 5,11 76 3 2,63 231 65 ↑3,34
постанов 923 166 682 120 ↓4,69 72 2 ↓2,66 169 44 1,73
ухвал 152 38 86 16 ↓0,41 4 1 ↑0,3 62 21 1,62
Чернівецька область: 215 80 153 29 0,63 9 2 ↑0,2 53 49 ↑7,67
постанов 175 64 136 21 ↓1,52 9 2 ↑0,2 30 41 7,02
ухвал 40 16 17 8 ↑0,9 0 0 0 23 8 0,64
РАЗОМ 2 353 494 1 668 286 13 182 11 ↓5,5 503 197 ↑18,5

 

Окремо зауважимо, що у звітному періоді на розгляді суддів Вінницького апеляційного адміністративного суду перебувало 10 заяв про перегляд судових рішень за нововиявленими обставинами, з них 8 розглянуто, зокрема: 4 заяви залишено без задоволення, повернуто 2 заяви та ухвалено інші рішення до відкриття провадження по 2 заявам. Підставою для перегляду усіх судових рішень стали істотні для справи обставини, що не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи. Підсумовуючи наведене вище, можна зробити висновок, що на кінець звітного періоду не розглянуто 2 заяви про перегляд судових рішень за нововиявленими обставинами.

Водночас ВААС вважає за доцільне зазначити й відомості щодо судового збору. У звітному періоді розрахункова сума судового збору, що повинна бути сплачена у зв’язку з поданням апеляційних скарг до ВААС, становить 2934503 гривні. Сума фактично сплаченого судового збору становить 2864621 гривню.

Разом з тим сума, яка не сплачена внаслідок звільнення від сплати судового збору в першому кварталі 2016 року, відповідно до статті 5 Закону України «Про судовий збір» та частини 2 статті 8 Закону України “Про судовий збір”, становить 258044 гривні.