Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Бібліотека суду – джерело правової інформації та знань
Як сказав один письменник: “Є тільки один дійсно невичерпний скарб – це велика бібліотека”. У перекладі з давньогрецької мови слово “бібліотека” означає приміщення, де зберігаються книги (“бібліо” – книга, “тека” – сховище). Бібліотеки існують ще з незапам’ятних часів. Давні єгиптяни називали їх “аптеками для душі”, тому що книги робили людську душу благородною, а розум сильним. В Україні перша бібліотека з’явилася за часів Київської держави. Її створив князь Ярослав Мудрий у 1037 році.
Упродовж своєї історії бібліотека зазнала істотних змін. Призначенням перших бібліотек було зберігання документів. З часу свого створення і до сьогодення бібліотека пройшла довгий шлях: від обслуговування потреб правлячої еліти до задоволення суспільних потреб усіх верств населення. Бібліотека перетворилася на громадську інституцію, до складу якої входять інформаційні і культурні компоненти, що забезпечують стійкі зв’язки у суспільстві.
Сучасні бібліотеки існують не тільки у стінах певної, визначеної для неї будівлі, а й в електронному вигляді. Доступ до такої бібліотеки має кожен користувач мережі інтернет. Такий технологічний прогрес порушив питання про існування традиційних бібліотек. Важко уявити будь-яку структуру суспільства, яка б функціонувала, не спираючись на бібліотеку. Ось чим пояснюється велика різноманітність видів бібліотек, які обслуговують представників усіх професій.
У судах також є свої, не великі, але цікаві своїм внутрішнім наповненням бібліотеки.
Зокрема, відповідно до статті 155 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” у Вінницькому апеляційному адміністративному суді є власна бібліотека, яка функціонує для забезпечення судів нормативно-правовими актами, спеціальною науковою літературою, матеріалами судової практики. Фонди бібліотеки формують друковані видання та комп’ютерні бази даних. Так на офіційному веб-сайті суду є “Електронна бібліотека”, яка містить законодавчі та нормативно-правові акти.
Необхідно зауважити, що основними завданнями бібліотеки в суді є формування бібліотечних фондів відповідно до профілю роботи суду, інформаційно-аналітичне забезпечення суддів та працівників апарату суду, забезпечення правовою інформацією суддів та працівників апарату суду, організація та ведення кодифікаційно-довідкової роботи та довідково-бібліографічного апарату з використанням традиційних та новітніх носіїв інформації, систематизація та аналіз матеріалів, які містять правову інформацію, розширення номенклатури бібліотечних послуг, підвищення їх якості за допомогою використання інформаційної техніки і технологій, комп’ютеризації інформаційно-бібліотечних процесів.
Бібліотека суду, серед іншого, виконує такі функції, як здійснення обробки, обліку, зберігання та використання бібліотечних фондів; організація обслуговування читачів, зокрема, створення умов для використання бібліотечного фонду, роботи в бібліотеці, надання допомоги в доборі потрібних документів; здійснення замовлення щодо комплектування бібліотечних фондів тощо.
Для працівників суду важливо мати чинні нормативно-правові акти. Вони мають володіти актуальною інформацією щодо законів, щоб надати потрібну інформацію відвідувачам нашого суду. Необхідно зауважити, що бібліотека ВААС містить не тільки навчальні посібники, кодекси та науково-практичні коментарі до них, вісники Верховного Суду України, Вищого адміністративного суду України, Конституційного Суду України, відомості Верховної Ради України, посібник з психології судової діяльності, а ще й книги, які розповідають про історію рідного краю (деякі з них написані іноземною мовою).
Для кожного тут знайдеться своя цікавинка. Працівника, який прагне удосконалити вміння публічного виступу, може зацікавити така книга, як “Ораторське мистецтво”. Для того, хто полюбляє історію, є книга “Великий князь Руси Ярослав Мудрый”, яка розповість про життя, державну діяльність та закони, які впроваджувались у той період. Хто бажає вивчити англійську мову або ж продовжувати вивчення її у правовому напрямку, маємо “The letter of the law” (Навчальний посібник з англійської мови для навчання професійного спілкування майбутніх правників) та “Practice Book”( на базі посібника “Reward” для початківців). Також є книги іноземними мовами про адміністративне судочинство та його функції.
Підсумовуючи, зазначимо, що людина повинна розвиватись не тільки у професійному плані, читати наукові роботи та начальні посібники, але й виходити за межі своєї професійної діяльності та мати книги, які розвиватимуть її морально, даватимуть духовну їжу, стануть своєрідним джерелом ідей, а ще нададуть відповіді на багаторічні питання.