Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
На сьогодні веб-сайти є ефективним інструментом доступу громадськості до інформації, а наявність вичерпної інформації зменшує необхідність звернень до державних органів.
Закон України «Про доступ до публічної інформації» висуває нові вимоги до функціонування та модернізації офіційних веб-сторінок органів державних інституцій.
Щоб покращити активну та пасивну комунікацію між державним органом та громадянином, прийнято низку законів, які регулюють публічний інформаційний простір України. Порядок оприлюднення у мережі Інтернет інформації про діяльність державних органів регламентується:
– Конституцією України;
– Законом України «Про інформацію» від 13.01.2011 № 2938-VI;
– Законом України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 № 2939-VI;
– Указом Президента України «Про заходи щодо розвитку національної складової глобальної інформаційної мережі Інтернет та забезпечення широкого доступу до цієї мережі в Україні від 31.07.2000 № 928/2000;
– концепцією розвитку електронного урядування в Україні, схваленою розпорядженням Кабінету Міністрів України від 13.12.2010№ 2250-р;
– постановою Кабінету Міністрів України від 04.01.2002 № 3 «Про Порядок оприлюднення у мережі Інтернет інформації про діяльність органів виконавчої влади» зі змінами;
– постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 № 1094 «Про затвердження Порядку підготовки та оприлюднення звіту про результати проведення заходів щодо запобігання і протидії корупції»;
– постановою Кабінету Міністрів України від 29.08.2002 № 1302 «Про заходи щодо подальшого забезпечення відкритості у діяльності органів виконавчої влади»;
– спільним наказом Державного комітету інформаційної політики, телебачення та радіо України та Державного комітету зв’язку та інформатизації України від 25.11.2002 № 327/225 «Про затвердження Порядку інформаційного наповнення та технічного забезпечення Єдиного веб-порталу органів виконавчої влади та Порядку функціонування веб-сайтів органів виконавчої влади»;
– порядком проведення моніторингу інформаційного наповнення веб-сайтів органів виконавчої влади, затвердженим наказом Держкомтелерадіо України від 12.10.2012 № 273;
– постановою КМУ від 21.11.2011 № 1277 «Питання системи обліку публічної інформації» тощо.
У свій час офіційний веб-сайт Вінницького апеляційного адміністративного суду брав участь у моніторингу відкритості веб-сайтів судів України, який проводився Інститутом розвитку регіональної преси (ІРРП). У ході моніторингу було визначено відповідність змісту офіційних сайтів судів вищого та апеляційного рівня положенням нормативно-правових актів, які регулюють питання доступу до інформації про діяльність державних органів. Після проведеного моніторингу ІРРП оприлюднив рейтинг відкритості 47 офіційних веб-сайтів вказаних судових установ (http://irrp.org.ua/rating-2015.html).
Зауважимо, що рейтинговий підхід дозволяє проводити порівняльний аналіз сайтів, причому підсумкова кількісна міра рейтингу показує, наскільки краще або гірше показники відповідного сайту в порівнянні з лідером рейтингу. За результатами проведеного моніторингу офіційний веб-сайт ВААС зайняв І місце в рейтингу, що свідчить про відкритість суду для громадян, а також прозорість та доступність судово-адміністративних послуг.
Особливої уваги заслуговують судово-адміністративні послуги, інформація про які розміщена на веб-сайті суду. З метою зробити спілкування громадян із судами більш зручним і комфортним у ВААС функціонує система «Електронна доступність», завдяки якій учасники судових процесів мають можливість отримати доступ до своєї справи та переглянути усі матеріали, які надійшли під час апеляційного провадження, заощаджуючи свій час та кошти, необхідні для того, щоб відвідати кімнату ознайомлення з матеріалами справи безпосередньо у приміщенні суду.
Зазначимо, що послуга доступна для справ, які надійшли після 28.02.2015. Однак зауважимо, що скористатись цією послугою можна на наступний день після відкриття провадження у справі Вінницьким апеляційним адміністративним судом до дня прийняття остаточного рішення, а також впродовж 30 днів після дня її вирішення по суті. Наразі цією послугою може скористатися кожна сторона у справі, яка зазначила свою персональну електронну адресу під час подачі відповідної заяви або апеляційної скарги/заперечення.
Популярним також стала така новація на офіційному веб-сайті Вінницького апеляційного адміністративного суду, як онлайн-чат, яка дає можливість відвідувачам поставити необхідні запитання, не телефонуючи та не приходячи до суду. Як свідчить практика використання цієї послуги, відвідувачів цікавить найрізноманітніша інформація. Надходять запитання і щодо руху справи, і щодо можливості записатись на прийом до керівництва суду.
Окремим напрямком в аналізі веб-ресурсів є SEO-аудит (пошукова оптимізація – аналіз просування сайту в пошукових системах і каталогах) та аналіз на основі веб-аналітики (за даними систем статистики відвідувань). Так, за даними системи статистики http://www.apserver.org.ua/ середня щоденна відвідуваність офіційного веб-сайту ВААС станом на 01 грудня 2015 року становить понад 90 осіб, а за останні 30 днів веб-сайт суду відвідали4492 особи. Відповідно до статистики перегляду сторінок сайту суду (використовується сервіс Google Analitics), одними з найпопулярніших виявились сторінки онлайн-трансляцій у ВААС.
Зокрема, за період з 01.11.2015 по 30.11.2015 було досить багато переглядів онлайн-трансляцій у ВААС. Нижче наведено відповідні дані у вигляді таблиці:
Сторінка веб-сайту | Відвідувачів (включаючи повторний перегляд сторінки) |
Онлайн трансляції у ВААС | 3 277 |
Онлайн трансляція 1-го поверху Будинку адміністративних судів | 1 004 |
Онлайн трансляція 2-го поверху Будинку адміністративних судів | 973 |
Онлайн трансляція у залі судових засідань №1 | 837 |
Онлайн трансляція у залі судових засідань №2 | 659 |
Онлайн трансляція у залі судових засідань №3 | 593 |
Нагадаємо, що з квітня 2015 року розпочав свою діяльність проект “Відкритий суд”. Його фундаментальним завданням є забезпечення громадянам права на справедливий суд, що ґрунтується на принципах гласності, відкритості, змагальності процесу. До речі, з приводу цієї теми телеканалом “Еверест”знято відео, у якому керівник апарату Вінницького апеляційного адміністративного суду Інна Грищук розповідає про відкритість ВААС для відвідувачів за допомогою онлайн-трансляцій судових засідань та холів 1-го й 2-го поверхів Будинку адміністративних судів на офіційному веб-сайті суду (https://www.youtube.com/watch?v=IkWsz8QD6eA).
Для аналізу якості комунікацій між судом та громадянами важливо оцінити, передусім, ступінь сприйняття інформаційного контенту цільовою аудиторією (відвідувачами веб-сайту). У зв’язку з цим варто здійснювати оцінку наповнення сайту і зручності роботи користувачів з інформацією, розміщеною на інформаційному ресурсі. Задля того наразі працівниками відділу інформаційно-технічного забезпечення розробляється анкетування щодо зручності користування сайтом, яке у найближчий час буде висвітлене на ньому.
На останок додамо, що ефективність функціонування Інтернет-ресурсу та суду загалом також можна визначити за допомогою оцінки якості подачі інформації в повному обсязі. Так, результати анкетування, яке здійснювалось протягом листопада 2015 року працівниками відділу прийому та надання інформаційних послуг Вінницького апеляційного адміністративного суду, показали: 99,9% респондентів впевнено стверджують, що ВААС є відкритим та доступним для громадян. А це означає, що ми на правильному шляху.
ВААС і надалі продовжує вдосконалюватись для Вас!
Підготовлено відділом інформаційно-технічного забезпечення