flag Судова влада України

В ході реформування судової системи цей суд припинив роботу

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Відкритість використання публічних коштів

30 листопада 2015, 11:46

Відкритість, прозорість та доступність – головний принцип роботи чинної влади. Безпрецендетну бюджетну прозорість вніс Закон України «Про відкритість використання публічних коштів».

Цей закон був розроблений ще на початку 2013 року за ініціативи та у співавторстві з Центром політичних студій та аналітики. І лише 11 лютого 2015 Верховна Рада України прийняла його у другому читанні. Закон набрав чинності 12 вересня 2015 року.

Закон пропонує ряд радикальних змін у сфері доступу до фінансової документації як на державному, так і місцевому рівнях. Співавтор Закону «Про відкритість використання публічних коштів», голова Центру політичних студій та аналітики Віктор Таран коментує: «Сьогодні почалась ера безпрецендетної бюджетної прозорості. З таким інформаційними продуктами ми стаємо в один ряд з найбільш передовими країнами Заходу».

Що таке публічні фінанси і в чому принципова різниця від бюджетних коштів? Бюджетні гроші формуються виключно за рахунок наших податків, а публічні включають в себе всі гроші, якими володіє та розпоряджається держава: кошти державного та місцевих бюджетів, кредитні ресурси, надані під державні та місцеві гарантії, кошти Національного банку України, державних банків, державних цільових фондів, Пенсійного фонду України, фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування, а також кошти суб’єктів господарювання державної і комунальної власності, отримані ними від їхньої господарської діяльності.

На виконання Закону 15 вересня Міністерство фінансів презентувало єдиний веб-портал використання публічних коштів e-data.gov.ua. Це офіційний державний інформаційний ресурс у мережі Інтернет, на якому оприлюднюється інформація згідно з Законом «Про відкритість використання публічних коштів». Доступ до інформації, оприлюдненої на єдиному веб-порталі, є вільним та безоплатним, що надає можливість задоволення публічного інтересу щодо процесів контролю, утворення, розподілу та використання публічних коштів за такими розділами:

– інформація про використання коштів державного і місцевих бюджетів;

– інформація про використання коштів суб’єктів господарювання державної і комунальної власності, отриманих ними від провадження їх господарської діяльності;

– інформація про використання коштів Пенсійного фонду України;

– інформація про використання коштів загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Інформація за зазначеними розділами оприлюднюється у строки, визначені законом, та зберігається в режимі вільного доступу протягом трьох років з дня оприлюднення.

Варто зазначити, що Державна казначейська служба України з 15 вересня 2015 року оприлюднює на єдиному веб-порталі інформацію про платіжні трансакції на єдиному казначейському рахунку, у тому числі за операціями на реєстраційних, спеціальних реєстраційних та інших рахунках розпорядників (одержувачів) бюджетних коштів. Інформація оприлюднюється у режимі реального часу і також зберігається в режимі вільного доступу протягом трьох років з дня оприлюднення.

Крім того, з листопада 2015 року оприлюднюється інформація використання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів, державного соціального страхування та Пенсійного фонду. Вона містить такі відомості:

– інформацію про укладені за звітний період договори (предмет договору, виконавець (найменування, ідентифікаційний код юридичної особи, місцезнаходження), вартість договору, ціна за одиницю (за наявності), кількість закупленого товару, робіт та/або послуг, проведена процедура закупівлі або обґрунтування її відсутності з посиланням на закон, обсяг платежів за договором у звітний період, строк дії договору) з усіма додатками, які є їх невід’ємною частиною;

– кількість службових відряджень та загальний обсяг витрат, у тому числі із зазначенням кількості та витрат на закордонні відрядження.

Також з січня 2016 року Уряд планує розпочати публікацію про використання коштів підприємств державної та комунальної власності.

Єдиний веб-портал використання публічних коштів створений з метою запобігання корупції через радикальне збільшення прозорості використання коштів, а також з метою донесення до громадян бюджетної інформації у зручному та зрозумілому вигляді.